Правила
Най-важната част от това, което ще предадете като краен резултат ще бъдат правилата. Неопитните гейм дизайнери често оставят писането на правилата за последната минута и го пренебрегват, но трябва да си дадете сметка, че ако правилата не са ясни, никой няма да може да играе играта! Затова ви препоръчваме да прекарате значителна част от времето си да опишете вашите правила внимателно, и дори да дадете играта на други хора и да ги наблюдавате. Така ще видите дали те могат да разберат как се играе само благодарение на четене на вашите правила. Може да откриете, че е полезно да си размените игрите с друг отбор, който също работи по настолна игра. Ако не можете да направите такъв във вашия град, можете да потърсите участници на други локации.
Повечето правила следват този шаблон според подредбата:
- Основни спецификации за играта – официално наименование, очаквана продължителност, брой играчи, имена на създателите.
- Тема / Предистория – ако вашата игра се развива във въображаем свят, включете няколко абзаца, обясняващи сюжета и предисторията. Обикновено тази част се слага в курсив (italics), за да е лесно за читателите да я прескочат, ако все още не искат да я четат.
- Игрови елементи – съдържание на самиздат пакета и евентуални стандартни елементи, които трябва да бъдат набавени от играчите допълнително, например стандартни зарчета.
- Цел на играта – в едно или две изречения, най-общо, какво трябва да направят играчите, за да спечелят играта?
- Подготовка – какво трябва да направят играчите, за да подготвят началото на играта? Това включва планиране как точно да започнете играта, като например кой ще играе първи.
- Прогресия – подробности какво се случва по време на играта: какво могат да правят играчите, кога, при какви условия и какви други събития се случват автоматично в играта, без да са предизвикани от конкретните действия играчите.
- Край – две основни неща: от една страна при какви условия свършва играта, и от друга, когато играта свърши, как се определя победителят.
- Допълнителни примери или таблици за лесна справка, ако са необходими за изясняване
Ако времето ви позволява, можете да решите да направите правилата да изглеждат добре. Изберете подходящ шрифт, добавете картинки и най-вече се използвайте примери от същинските игрови компоненти с цифри и диаграми за по-голяма яснота. Не забравяйте, че до известна степен, играта е в правилата, така че вложете същото усърдие и умение, каквото бихте вложили в другите компоненти.